Beginning

by - 15.3.12

Few days ago I was asked by my colleague to say about my 'painting story'. He wanted to know how everything has started. I think that it can be interesting story to share with you.
I come from 'artistic' family but... as I always say, I was a 'black sheep' without artistic soul.
Both - my father and sister - are painters, mother is a pianist. Me... I have always loved sports and that's why I graduated University of Physical Education. During the fourth year I came to Finland as an Erasmus exchange student. I met lots of wonderful people. One of them gave me a gift (after I told to him that I would love to be more alike my family). It was canvas 40x30 cm + set of 12x12ml acrylic colors and 2 brushes. Haha- I hadn't touched it for 3 weeks! I totally didn't know what to do with it. Once (during deep night), when I was talking via Skype, I started to paint for mentioned before person - these were six of the most amazing hours! 'The Moon' was created. I want to continue this passion as long as I can. I am really proud that I can continue something what my father has begun. The life of artist is not easy but is very colorful ;).
Big thanks to Anastasios and to Finland!


Kilka dni temu zostałam poproszona przez mojego kolegę, abym opowiedziała o mojej malarskiej historii. Chciał wiedzieć, jak wszystko się zaczęło. Myślę, że może to być interesująca historia do podzielenia się z Wami.
Pochodzę z "artystycznej" rodziny, ale ... jak zawsze mawiam, byłam "czarną owcą" bez duszy artystycznej.
Oboje - mój tata i siostra - są malarzami, mama jest pianistką. Ja ... ja zawsze kochałam sport i dlatego ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego. Na czwartym roku przyjechałam do Finlandii w ramach programu Erasmus. Poznałem wiele wspaniałych ludzi. Jedna z nich dała mi prezent (po powiedzeniu mu, że chciałabym być bardziej podobna do mojej rodziny). To było płótno 40x30 cm + zestaw farb akrylowych 12x12 ml i 2 pędzelki. Haha- nie dotknęłam tego przez 3 tygodnie! Zupełnie nie wiedziałam co z tym zrobić. Pewnej nocy, gdy rozmawiałem na Skype, zaczęłam malować dla wspomnianej wcześniej osoby - było to sześć najbardziej niesamowitych godzin! "Księżyc" został stworzony. Chcę kontynuować tę pasję, tak długo, jak się da. Jestem naprawdę dumny, że mogę kontynuować coś, co mój ojciec zaczął.Życie artysty nie jest łatwe, ale jest bardzo kolorowe;).
Wielkie dzięki dla Anastasios i dla Finlandii!

'Self portrait' /// Autoportret

Self portrait with metaphor. With my mother as a piano and my father as a brush. /// Autoportret z metaforą. Mama jako fortepian i mój tata jako pędzelek.

You May Also Like

0 comments

Instagram