Self portrait photography

by - 13.10.12


I am participating in the European Virtual Academy already second time. I really like online studies because of my limited time (work&study). If you want to know more about EVA you can see flyer which I made for it last year or visit EVA website.


This year I am taking part in Narrative Photography course for beginners. Our first assignment was to take a portrait of myself x 3 and write something about it. I was struggling a lot with camera because I got Canon 550 D with 50 mm lens what caused that I couldn't take a photo by keeping camera in my hand. Yes! But how to make photo without tripod??? Here I found my creativity :P Table, chair, box and can of paint, everything setup into wonderful pyramid.
I would like to share with you my portrait photos, I think somehow they fit to this blog. With my little 'stylization' I wanted to refer to my paintings, which are in the background (La guerra, F-BOOK and Blush).

Już poraz drugi uczestniczę w European Virtual Academy (Wirtualna Akademia Europejska). Bardzo podoba mi sie system wirtualnego studiowania z powodu mojego ograniczonego czasu (praca i studia). Jeśli chcesz wiedzieć więcej o EVA można sprawdzić ulotkę, którą zrobiłam dla niej w zeszłym roku lub poczytać na stronie EVA.
W tym roku biorę udział w kursie Narrative Photography (fotografia narracyjna) dla początkujących. Naszym pierwszym zadaniem było zrobić portret siebie x 3 i napisać coś o nich. Miałam sporo problemów z aparatu, ponieważ zdobyłam Canona 550 D z obiektywem 50 mm, co spowodowało, że nie mogłem zrobić zdjęcie trzymając aparat w ręku. Tak! Ale jak zrobić zdjęcie bez statywu?? Tutaj odnalazła się moja kreatywność: stół, krzesło, pudełko i puszka farby, w konfiguracji wspaniałej piramidy.
Chciałbym podzielić się z Wami moimi zdjęciami portretowymi, ponieważ myślę, że jakoś pasują do tego blog. Z moją małą "stylizacją" chciałam odnieść się do moich obrazów, które są w tle (La guerra, F-BOOK i Blush).

Portraits /// PortretyF-BOOK   -   La querra   -   b l u s h
EXTRAS 


Did I mention already that I blush a lot? /// Czy wspominałam już, że dużo się rumienię?
Invisible (focus on the painting) /// Niewidzialna (skupienie na obrazie)

You do not know how much  my eyes are alike my mother's eyes! I wanted to look feminine and refer a crown to social media.
/// Nawet nie wiecie jak bardzo podobne oczy mam do mojej mamy! Chciałam wyglądać kobieco i nawiązać koroną do mediów społecznościowych. PS. Makeup is missing ...
PS. Brakuje tutaj makijażu ...

Have a nice weekend!
Miłego weekendu!


emirella

You May Also Like

2 comments

Instagram