Exhibition I

Hello :)
I would like to share with you great news. First time in my life I could show my works to the bigger audience during an exhibition called WTF Finlayson?!. I showed there 5 of my latest paintings (abstractions) and 8 of my photographs. It is so great to see printed photographs!!! 
Monday 10.12.2012 will stay in my memory for ever. At 18:00 took place an opening and a lot of guests came. I could hear some feedback what is very valuable for me and is the driving force for further works. Thank you all for coming!


Now is time for thanks to people who somehow have a contribution to what I created:

Paweł (my dad, who always give me constructive feedback, lot's of tips &  tricks in painting; is also my big inspiration), Anastasios (who gave me first canvas, brushes & acrylic paints), Andrzej (who taught me about lightening in photography and how to get familiar with professional camera; also very inspiring person) and Samuel (who called one of my photos "minimalistic" and by this I realized that things which I see can be interesting for someone else).
Witam :)
Chciałabym podzielić się z Wami wspaniałą wiadomością. Pierwszy raz w życiu mogłam pokazać moje prace przed szerszym gronem publiczności, podczas wystawy o nazwie WTF Finlayson?! pokazałam 5 moich najnowszych obrazów (abstrakcji) i 8 fotografii. Niesamowicie miło jest zobaczyć wydrukowane fotografie!!!
Poniedziałek 10.12.2012 pozostanie w mojej pamięci na zawsze. O godzinie 18:00 odbyło się otwarcie i przyszło dużo gości. Dostałam dużo komentarzy, które zdecydowanie są motorem do przyszłej pracy.  Dziękuje wszystkim za przybycie!

Chcę podziekować osobom, które w jakiś sposób przyczyniły się do tego, co stworzylam:


Paweł (mój tata, który zawsze ma konstruktywną opinię,  mnóstwo wskazówek i trików w malarstwie, jest również moja wielką inspiracją), Anastasios (który dał mi pierwsze płótno, pędzle i farby akrylowe), Andrzej (który uczył mnie używania światła w fotografii i zapoznał z profesjonalną kamerą, również bardzo inspirująca osoba) i Samuel (który nazwał jedno z moich zdjęć "minimalistycznym" i przez to zdałam sobie sprawę, że rzeczy, które widzę, mogą być interesujące dla kogoś innego).


You can read more information on TAMK Art&Media blog.

Więcej informacji na TAMK Art&Media blog.

Neighborhood

I would like to share with you some minimalist photography which I did in my neighborhood, it's the way how I see it. The city where I live have very  industrial & cold architecture what with today's -20°C does a huge impression to me. What's the best for cold weather? Glögi & ...

Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma minimalistycznymi fotografiami, które zrobiłam w mojej okolicy, to jest sposób, w jaki ją widzę. Miasto, w którym mieszkam ma architekturę bardzo przemysłową i zimną, co z dzisiejszymi -20 ° C, robi ogromne wrażenie. Co jest najlepsze na zimno? Glögi & ...e c l i p s e


Eclipse is such a beautiful astronomical event that I had to create my vision of it. It appears when an astronomical object is temporarily obscured, either by passing into the shadow of another body or by having another body pass between it and the viewer.
In Polish language eclipse (zaćmienie) means also temporary loss of the ability to think clearly. It seems to me, and even I'm sure that most of us were dealing with such a state of mind.

Eclipse (pol. Zaćmienie) jest tak wspaniałym zjawiskiem atmosferycznym, że musiałam utworzyć swoją własna wersję. Zjawisko to występuje, gdy cień jednego ciała niebieskiego pada na powierzchnię drugiego.  Możliwe jest ono, gdy w jednej linii znajdują się oba ciała oraz źródło światła. Innym tlumaczeniem słowa 'zaćmienie' w języku polskim jest "chwilowa utrata zdolności jasnego myślenia". Wydaje mi się, a nawet jestem pewna, że wiekszość z nas miała doczynienia z tego typu stanem umysłu.

e c l i p s e
Acrylic + gauze on canvas 50 x 100 cm /// Akryl na płótnie + gaza 50 x 100 cm


Some details /// Szczegóły:
Creation /// Tworzenie:

School lab. /// Pracownia szkolna.

Beautiful, wet paint. /// Przepiękna, mokra farba.

Wet painting. /// Mokry obraz.e m i r e l l a

EN: Thank you for visiting my personal blog. Text is bilingual (English and Polish). You can find here posts about photography, painting, video, graphics and things which involve my/others creativity. I am looking forward to your comments and suggestions.

PL: Dziękuję za odwiedzenie mojego osobistego bloga. Tekst jest dwujęzyczny (angielski i polski). Możesz znaleść tutaj posty o fotografii, malarstwie, wideo, grafice i tym, co wiąże się z moją/innych kreatywnością. Na co dzień mieszkam w Finlandii. Z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i sugestie.
 

e m i r e l l a

e m i r e l l a

Total Pageviews /// Liczba odsłon