FOE

by - 3.1.14

I am happy to announce that this year is starting with a very nice event called Finlayson Open Exhibition which will take place between 14.01.-25.01.2014 at Metso library in Tampere. 
From around half a year, artists from Tampere University of Applied Sciences' Finlayson campus, were preparing their works for this exhibition. I am honored to show a few of my photographs during that event. 
You are all welcomed.


Ogromnie się cieszę, że ten roku rozpoczyna się z bardzo fajną imprezą zwaną Finlayson Open Exhibition (Otwarta Wystawa Finlayson), która odbędzie się w dniach 14.01.-25.01.2014 w bibliotece Metso w Tampere.
Od około pół roku, artyści z Tampere University of Applied Sciences (Finlayson kampus), przygotowywali swoje prace na tą wystawę. Jestem zaszczycona, że mogę pokazać kilka moich zdjęć podczas tej imprezy.
Zapraszam wszystkich serdecznie.You can read more about artists at FOE website by clicking on the image below.
Możesz przeczytać więcej na temat artystów na stronie FOE, klikając na obrazek poniżej (informacje tylko w jezyku angielskim)


 FOE Tampere
Print screen from FOE website /// Print screen ze strony internetowej FOE

Being proud daughter....

I am so proud about my mother that you cannot imagine. A year ago, during Christmas I gave her piano notes (she was studding at The University of Music) and I wished her to play piano again after almost 30 years...  After hard work which she has done during the last year (every day few hours of play) she will perform. She plays amazing classical music.

I am very proud about my father as well. He is going to have a solo exhibition starting from 15.01.2014 in Corralejo, Fuerteventura. This also is his first exhibition after many years. I will write more information about it very soon on my blog. 

Both are amazing :DBycie dumną córką ....
Jestem tak dumna z mojej mamy, że nie możecie sobie tego wyobrazić. Rok temu, w Boże Narodzenie, podarowałam jej nuty na fortepian (studiowała na Akademii Muzycznej) i życzyłam jej, aby znowu zaczęła grać na pianinie, po prawie 30 latach ... Po ciężkiej pracy, którą wykonała w ciągu ostatniego roku (codziennie kilka godzin gry) będzie wystepować. Gra niesamowitą muzykę poważną.

Jestem również dumna z mojego taty, który będzie miał wystawę indywidualną swoich obrazów począwszy od 15.01.2014 w Corralejo, Fuerteventura. Jest to również jego pierwsza wystawa po wielu latach. Wkrótce napiszę o tym więcej na moim blogu.

Oboje są niesamowici :DBUZIAKI

You May Also Like

0 comments

Instagram