Greetings / Pozdrowienia

4 comments
I just finished a small project that has started last Tuesday and I want to share the 'end result' with you. As you know, I am participating in the competition for the Blog of the Year (pl. Blog Roku) in Passion and Creativity section. In addition, I have decided to take part in a photo competition 'I greet #BlogOfTheYear (pl. Pozdrawiam #BlogRoku) because I just love creative chellanges! The competition consists of taking pictures with the words 'Pozdrawiam #BlogRoku' and placing them on social networks: Instagram, Twitter and Facebook.

In addition to photos, I made the video in collaboration with Samuel van Dijk (I'm so thankful for his help!), where you can see how these photos were created. I have to admit that it was a serious challenge due to more than 10° of frost and long distance to walk with a big canvas under my arm ♥. On the other hand, am happy with the results and the fact that I can show to you the beauty that surrounds me, the Finnish nature.  Właśnie skończyłam mały projekt, który rozpoczęłam we wtorek i chciałam podzielić się z Wami efektami końcowymi. Jak już wiecie, uczestniczę w konkursie na Blog Roku w Kategorii Pasje i Twórczość. Oprócz tego zdecydowałam się wziąć udział w konkursie fotograficznym 'Pozdrawiam #BlogRoku', ponieważ uwielbiam kreatywne wyzwania. Konkurs polega na zrobieniu sobie zdjęcia z napisem 'Pozdrawiam #BlogRoku" i umieszczeniu ich na portalach społecznościowych: Instagramie, Twiterze i Facebooku. 

Oprócz zdjęc, zrobiłam również filmik przy współpracy Samuela van Dijka (jestem bardzo wdzięczna za jego pomoc!), w którym można zobaczyć jak owe fotografie powstały. Musze przyznać, że było to nie lada wyzwanie ze względu na ponad 10-stopniowe mrozy i długi dystans do przebycia z wielkim płotnem pod pachą ♥. Z drugiej strony niezmiernie się cieszę z rezultatów i z tego, że mogę pokazać Wam piękno otaczającej mnie fińskiej przyrody. Photos /// Zdjęcia:

Facebook
Twitter
Instagram


Video /// WideoCamera (kamera): Samuel van Dijk
Post production (postprodukcja): Emilia Ewa Kwiatkowska
Music (muzyka): 'Myrtle Avenue' Floating Points
You can support the artist and buy the song here (możesz wesprzeć artystę i kupić piosenkę tutaj): Floating Points


Other /// Inne:Greetings for all of you! /// Pozdrawiam Was Wszystkich!


Challenges

Hello everyone!

I hope that the beginning of 2015 is for you gracious and just cool :). I am writing intensively my Bachelor thesis since I have to finish them soon! I started it a long time ago but because of my two internships I had to postpone it. The subject is great (I changed it about 7 months ago), I am writing about visualization of sound during live performances. My practical task was the Aquatic System project, where I was responsible for visualization of music played by Samuel van Dijk.
I was not writing during the holiday season, because I was on the road. I spent Christmas in the Netherlands (for the first time away from my parents ...) and at the beginning of January I was in Poland.
Meanwhile, I found a cool contest called Blog of the Year (pl. Blog Roku). Just yesterday I applied for this competition in Passion and Creativity section. It took some time because one of the guidelines was to have a blog in Polish... (which of course is understandable). Most of my posts has already been translated, but those from 2012 and the beginning of 2013 required the translation!!! AAA!!! I finished half an hour ago..
I am pleased with the results, all posts are translated. Polish language got its color- light gray.
Posts are refreshed (my English was tragic in the early years ...)
If you want to see my blog in the competition click here: e m i r e l l a 
The same link is available at the bottom of the page under the 'Favorite links'.

Witam wszystkich!

Mam nadzieję, że początek nowego roku jest dla Was łaskawy i poprostu fajny :).
Ja rozpoczęłam ten rok intensywnym pisaniem pracy licencjackiej, bo muszę ją w końcu skończyć. Zaczęłam ją pisać juz dawno temu, ale przerwałam 2 razy ze względu na staże, które odbyły się w zeszłym roku. Temat jest super (zmieniłam go około 7 miesięcy temu), piszę o wizualizacji dzwięku podczas imprez na żywo. Moim praktycznym zadaniem były występy Aquatic System, gdzie zajmowałam się wizualizacja muzyki granej przez Samuela van Dijka. 
Nie pisałam w okresie świątecznym, ponieważ  byłam w rozjazdach. Świeta spędziłam w Holandii (pierwszy raz z dala od rodziców...), a na początku stycznia byłam w Polsce.
W międzyczasie znalazłam fajny konkurs o nazwie Blog Roku. Właśnie wczoraj zgłosiłam się do konkursu w kategorii Pasje i Twórczość. Zajęło to troche czasu ponieważ jedną z wytycznych było posiadanie bloga w j.polskim... (co oczywiście jest zrozumiałe). Większość moich postów była już przetłumaczona, ale te z 2012 roku i początku 2013 wymagały tłumaczenia!!! AAA!!! Skończylam pół godziny temu...
Jestem zadowolona z rezultatów, wszystkie posty są przetłumaczone. Język polski dostał swój kolor- jasno szary.
Posty są odświeżone (moj angielski był tragiczny w pierwszych latach...)
Jeśli chcesz zobaczyć mój blog w konkursie, kliknij tutaj: e m i r e l l a
Sam "Link" jest dostępny na dole strony w zakładce "ulubione linki".Passion and creativity /// Pasje i Twórczość

 I prepared a few photos /// Przygotowałam pare zdjęć

My kingdom and so-called 'creative mess' /// Moje królestwo i tzw. 'kreatywny bałagan'


The way we cook - Polish bigos - new/old treasure - coziness /// Sposób w jaki gotujemy - polski bigos - nowy / stary skarb - wygoda

Finnish weather - warm fireplace - the best gift from my sister /// Fińska pogoda - ciepły kominek - najlepszy prezent od mojej siostry


Now really! I have to finish my thesis...
Teraz naprawdę! Muszę skończyć pracę ...


e m i r e l l a

EN: Thank you for visiting my personal blog. Text is bilingual (English and Polish). You can find here posts about photography, painting, video, graphics and things which involve my/others creativity. I am looking forward to your comments and suggestions.

PL: Dziękuję za odwiedzenie mojego osobistego bloga. Tekst jest dwujęzyczny (angielski i polski). Możesz znaleść tutaj posty o fotografii, malarstwie, wideo, grafice i tym, co wiąże się z moją/innych kreatywnością. Na co dzień mieszkam w Finlandii. Z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i sugestie.
 

e m i r e l l a

e m i r e l l a

Total Pageviews /// Liczba odsłon