Mariana Trench

4 comments
It has been awhile since the time when I had paints and brushes in my hands. Lately, I have more time for myself and I can paint and do other artistic activities again. This painting is a continuation of my painting series called Abstractions, in which I use a variety of materials, such as gauze, jute string, etc.

Dość dużo czasu minęło od kiedy po raz ostatni trzymałam w rękach farby i pędzle. Ostatnio mam trochę więcej czasu dla siebie i mogę powrócić do malowania oraz innych artystycznych aktywności. Ten obraz jest kontynuacją mojej serii o nazwie Abstrakcje, w której używam różnego rodzaju materiałów takich jak gaza, sznurki jutowe itp. 


Mariana Trench /// Rów Mariański
50 x 100 cm
Acrylic and oil paints on canvas + gauze /// Farby akrylowe i olejne na płótnie + gazaThis painting is based on the colours used in the interior design of the person for whom it was painted. The walls of the apartment are white and grey, while decorations are in purple, green, blue and red tones. The painting has intensive colours and will be beautifully exposed against the white wall.

Obraz jest oparty o kolory użyte w aranżacji wnętrza osoby, dla której został on namalowany. Ściany mieszkania są białe i szare, a dekoracje w odcieniach fioletu, zieleni, niebieskiego i czerwieni. Obraz jest w intensywnych kolorach i będzie pięknie eksponował się na białej ścianie.

Interior /// Wnętrze
The process of painting /// Proces malowania
#InstaSelfie :P

e m i r e l l a

EN: Thank you for visiting my personal blog. Text is bilingual (English and Polish). You can find here posts about photography, painting, video, graphics and things which involve my/others creativity. I am looking forward to your comments and suggestions.

PL: Dziękuję za odwiedzenie mojego osobistego bloga. Tekst jest dwujęzyczny (angielski i polski). Możesz znaleść tutaj posty o fotografii, malarstwie, wideo, grafice i tym, co wiąże się z moją/innych kreatywnością. Na co dzień mieszkam w Finlandii. Z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i sugestie.
 

e m i r e l l a

e m i r e l l a

Total Pageviews /// Liczba odsłon